Blog Detay

Anasayfa Blog Detay
2 yıl önce
Awesome Image

Sapancada Gezilecek Yerler

Köklü tarihi, kültürel yapısı ve doğal güzelliğiyle Sapanca, yerli ve yabancı turistlerin popüler seyahat noktalarındandır. Sakarya ilinin Sapanca ilçesi buraya seyahat etmek isteyen gezginlere bu özellikleri sayesinde gezilecek birçok seçenek sunmaktadır.

Sapanca ilçesi yüz ölçümü olarak küçük olsa da gezilecek ve görülecek yerler bakımından çok çeşitli ve zengindir. Bu seçeneklerin hepsine vakit ayırmak istiyorsanız Sapanca seyahatinizi günübirlik değil de birkaç gün sürmek üzere planlarsanız daha iyi olacaktır. Sapanca gezilecek yerler açısından da oldukça zengin bir ilçedir. Aynı zamanda çok farklı aktivitelere de açık olan bölge, Kartepe Kayak Merkezi ile de 20 dakikalık mesafededir.

Sapanca’da gezebileceğiniz doğal ve tarihi güzellikler arasında Sapanca Gölü, Rahime Sultan Camii, Maşukiye Köyü, Hasan Fehmi Paşa Camii, Soğucak Yaylası, Sapanca Aygır Deresi ve Kırkpınar Botanik Parkı yer almaktadır. Bu popüler gezi noktalarının büyük bir çoğunluğunu, daha aktif ve hareketli olan bahar ve yaz döneminde ziyaret etmeniz seyahatinize renk katacaktır.

 

 

Maşukiye

Sapanca Gölü ile Kartepe arasında kalan Maşukiye, Türkiye’nin en çok bilinen köylerinden biridir. İlkbahar ve son bahar aylarında ağırlıklı olmak üzere Maşukiye’nin dört mevsim ziyaretçisi vardır.

1860 yılında Osmanlı’nın son dönemlerinde kurulan Maşukiye Köyü’nün yerel halkının kökeni Çerkes ve Karadeniz halkına dayanmaktadır. Burada doğup büyüyen köyün yerlisi de buraya ilk kez gelen ziyaretçi de Maşukiye’ye hayran kalmakta ve buradan gitmek istememektedir. Elbette ki bu Maşukiye sevgisinin nedeni Maşukiye’nin şelale, orman ve dereleriyle saklı bir cennet olmasıdır. İstanbul ile 1 saatlik mesafede olan Sapanca, özellikle doğal güzellikleriyle sizi şehrin gürültüsünden kurtarmayı başaracaktır. Özel bir aracınız yoksa bile kiralama yöntemiyle kendinize özel araba ayarlayıp oldukça keyifli, huzurlu ve bir o kadar da muhteşem bir tatil imkanı sizi beklemektedir.

Sapanca seyahatinizde Maşukiye için bir gün ayırmanız yeterli olacaktır. Maşukiye kültürünü ve insanını tanımak, sokaklarında dolaşmak, mükemmel doğasında güzel lezzetler tatmak ve Maşukiye merkezinde eğlenceli aktivitelere katılmak Sapanca seyahatinizin planladığınızdan da güzel geçmesini sağlayacaktır. 

Sapanca Gölü

 

Sapanca Gölü konum olarak Sakarya ve Kocaeli il sınırları arasında yer almaktadır. Ancak ismini aldığı Sapanca’da bu gölü görmek yerinde olacaktır. Sapanca Gölü bu ilçenin adıyla isimlendirilmeden önceki adı Ayan Gölü’dür.

Sapanca Gölü’nü besleyen çevresindeki birçok dere sayesinde gölde çok çeşitli bitki ve kuş türü görülmektedir. Sapanca Gölü’nü besleyen bu dereler ayrıca Sapanca Gölü sularını temizlediğinden Türkiye’deki en temiz doğal göllerinden biri olmasına olanak sağlamaktadır. Sapanca Gölü suyunun bu denli berrak ve temiz olması sayesinde gölde sazan, turnabalığı ve yayın balığı gibi balık türlerini yakalamak mümkündür.  Hafta sonu tatili için düşünüldüğünde de güne güzel bir kahvaltı, ardından muhteşem bir doğa yürüyüşü, günün sonunda ise oldukça hoş bir akşam yemeği eşliğinde son derece güzel bir konaklama sizi beklemektedir.

Sapanca Gölü’nde kıyı boyunca sabah yürüyüşüne çıkmak, yürüyüşten sonra kahvaltı etmek ve sonrasında Sapanca Gölü üzerinde eğer hava şartları uygunsa tura çıkmak en keyifli aktiviteler arasındadır. Sapanca gezilecek yerler arasında mutlaka uğramanız gereken oldukça güzel bir bölgedir. Doğal güzellikleriyle de kendine hayran bırakacak olan Sapanca sınırlarındaki bu göl, yerli ve yabancı tüm turistlerin ilgi odağı olmuştur.

Bu doğal güzelliği gezip görmeden Sapanca’dan dönmemek gerekmektedir. Sapanca Gölü’ne şahıs olarak giriş ücreti 5 TL olup, araç ile girişlerde fiyat aralığı 5 – 135 TL şeklindedir. 

Soğucak Yaylası

 

Eğer Sapanca seyahatinizi ilkbahar ve yaz aylarında yapacaksanız Soğucak Yaylası sınırları içerisinde dolaşmayı mutlaka planlarınız içerisine eklemeniz önerilmektedir. İlkbaharın başında eriyen kar suları buradaki hayatı tekrar canlandırmakta ve ortaya büyüleyici bir doğal güzellik çıkmaktadır.

Tertemiz doğal hava ve yemyeşil bitki örtüsünde bir gezinti yapmak isterseniz Soğucak Yaylası’nı mutlaka görmelisiniz. Kış döneminde de oldukça güzel olan bu yayla Sapanca'da bulunan en özel bölgelerden biridir. Sapanca'da gezilecek yerler arasında mutlaka planlarınız arasına eklemeniz gereken bir yerdir. Özellikle hafta sonu yapılabilecek kaçamaklar için de oldukça ideal olan bu bölgenin muhteşem bir manzarası da mevcuttur.

Eğer Sapanca’ya yaz aylarında ve bilhassa temmuz ayında gelecekseniz burada düzenlenmekte olan şenliklere katılabilir, Sapanca seyahatinizi çok eğlenceli bir tatile dönüştürebilirsiniz.

Sapanca Aygır Deresi

 

Sapanca Aygır Deresi’nin bir diğer ismi de Maşukiye Deresi’dir. Kartepe ve Maşukiye arasında bulunan bu dereye ilkbaharda Kartepe’deki karların erimesiyle karışan sular suyun debisini artırmakta ve ortaya çok güzel bir manzara çıkarmaktadır. 

Bu gibi gezilecek yerler Sapanca il sınırları içerisinde oldukça fazladır. Bu da ne denli doğal güzellere sahip olduklarını göstermektedir. Sapanca seyahatinizi ilkbaharda yapmayı planlıyorsanız yılın sadece bu dönemi çağlayan Sapanca Aygır Deresi’ni mutlaka görüp çevresindeki yürüyüş yollarını kullanarak bölgeyi gezmeniz önerilmektedir. Sapanca'da gezilecek yerler düşünüldüğünde özellikle yaz mevsiminde mutlaka gidip görülmesi gereken bölgelerden biridir.

 

Rahime Sultan Camii

 

Rahime Sultan Camii, 1892 senesinde Peruste Rahime Sultan tarafından yaptırılmıştır. Sapanca merkezde, Uzunkum Köyü İlköğretim Okulu arkasında bulunmaktadır. Bölgede gerçekleşen depremler sebebiyle zarar görmüş olsa da 127 yıllık tarihini ilk günkü gibi korumaktadır.

Rahime Sultan Camii’ni gezdiğinizde ilk fark edeceğiniz şey bu yapının kemerli pencereleri ve sıra dışı süslemeleri olacaktır. Öyle ki cami girişinde Sultan Abdülmecit’in şahsi tuğrası bulunmaktadır. Yemyeşil çevresi, tarihin izlerini ve güzelliklerini taşımasıyla Sapanca seyahatinizde Rahime Sultan Cami’sini mutlaka gezmeniz önerilmektedir. 

Rahime Sultan Camii, tarihi ve dini yapıtlara önem verenlerin, Sapanca'da gezilecek yerler listesine mutlaka eklemesi gereken bölgeler arasında yer almaktadır.

Hasan Fehmi Paşa Camii

 

 

Sapanca’nın en önemli tarihi yapılarından olan Hasan Fehmi Paşa Camii Mahmudiye Mahallesi’nde bulunmaktadır. 1885 senesinde dönemin Osmanlı vezirlerinden olan Hasan Fehmi Paşa tarafından yaptırılan bu cami, günümüze kadar ilk günkü ismini taşımıştır.

Ne yazık ki bölgede gerçekleşen depremler sonucunda yapılmış restorasyon faaliyetleri nedeniyle ismini koruduğu gibi aslını koruyamamıştır. Yeşil ve çini süslemeleriyle göze çarpan ve 134 yıldır ayakta duran bu camiyi Sapanca seyahatinizde mutlaka gezmeniz önerilmektedir. Bu eseri görüp güzel kubbe süslemelerini fotoğraflamak sizi tarihi bir yolculuğa çıkartacaktır.

 

Kırkpınar Botanik Park

 

 

Sapanca ilçesinin Kırkpınar Köyü 17. yüzyılda Kafkasya’dan göçen bir aile tarafından kurulmuştur. Uğurlu kabul edilen kırk sayısı ve bölgede çok sayıda bulunan pınarlardan dolayı Kırkpınar ismini almıştır. Bu korunmuş doğal güzelliği fark edildiğinde bu elverişli bölgeye Botanik Park yapılmıştır. 

Ender bitki türlerini görmek ve fotoğraflamak ilginizi çekiyorsa Kırkpınar Botanik Park’a Sapanca seyahatinizde mutlaka yer vermelisiniz. Botanik konusunda ayrı bir ilgisi olan kesimin Sapanca gezilecek yerler planlamaları için oldukça uygun mekanlardan biridir. Burada çok keyifli bir doğa yürüyüşü ve gezisi yaptıktan sonra Kırkpınar Botanik Park’ı içerisinde bulunan kafe ve restoranlarda dinlenebilir ve tatilinizin keyfini çıkartabilirsiniz.

 

Sapanca Günübirlik Gezilecek Yerler

Sapanca, Sakarya’nın batısında yer alan bir ilçedir. Barındırmış olduğu doğal güzelliklerin haricinde çevresinde yer alan günübirlik gezi yerlerini de keşfetmek Sapanca gezisini eğlenceli şekilde geçirmeye katkı sağlayacaktır.

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu Sapanca’ya yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Doğanın sunduğu tüm güzellikleri bir arada bulunduran Longoz Dünya çapında üne sahiptir.

Bu bölge özellikle doğaseverlerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Birbirinden güzel balıklara da sahip olan bu longoz, alabalık tarzındaki türlere de ev sahipliği yapmaktadır. Kampçıların da sıklıkla uğradığı Acarlar Longozu, harika bir zaman geçirebileceğiniz bölgeler arasında bulunuyor. 

Karagöl Yaylası

 

Karagöl Yaylası Sapanca’ya yaklaşık 75 kilometre uzaklıktadır. Doğanın benzersiz manzarasını gözler önüne sermektedir. Yaylada ilkbahar ve sonbahar mevsimleri arasında vakit geçirmek ve doğayla baş başa kalmak oldukça sevilen aktivitelerdir.

Oldukça sakin ve huzurlu bir bölge olmasıyla birlikte Türkiye sınırları içerisinde doğal güzelleriyle kendine hayran bırakan nadir yaylalardan biridir.

Karasu Plajı

 

Karasu Plajı Sapanca’ya yaklaşık 75 km uzaklıktadır. Şehrin yaz tatili için tercih edilen noktalarından biridir. Deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak isteyenlerin uğraması gerekir.

Herhangi bir özel işletmenin bulunmadığı bölgede her saat denize girebilir, dilediğiniz saatler içinde de arkadaşlarınızla birlikte yapılacak birçok etkinliğe katılabilirsiniz. Sapanca bölgesinde özellikle günübirlik tatiller için tavsiye edilen bu plaj, aynı zamanda belli bölgeleriyle bisiklet yollarına da sahiptir.

Gölkent

 

Gölkent Sapanca’ya yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Sazlıkların ve yüzen ördeklerin seyrine doymadan farklı bir atmosferde vakit geçirmeye olanak sağlamaktadır. Gölkent çevresinde bulunan tepeler doğal güzelliğin manzarasını daha çok ortaya çıkarmaktadır.

Gölbaşı Park

 

Gölbaşı Park Sapanca’ya yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Sakarya gezilecek yerler arasında özellikle piknik ve açık havada aktiviteler yapmak için en uygun yerlerden biridir. Çocukların oynayabileceği güvenilir bir yerdir.

Özellikle aileyle gezilebilecek yerler Sapanca çevresinde düşünüldüğünde güzel bir hafta sonu kaçamağı için de son derece uygun olan bölgeler arasında yer alan Gölpaşı Park, çevresinde bulunan işletmeler sayesinde de ziyaretçilerine güzel bir kahvaltı fırsatı da sunmaktadır.

Sapanca Rüstem Paşa Camii

 

 

Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaklaşık 15 sene sadrazamlık yapan Rüstem Paşa'nın ismi bu tarihi camiye verilmiştir. 1550'li yıllara kadar dayandığı söylenen bu camiyi, günümüzde hala ziyaret edebilirsiniz.

Restorasyonları da tamamlanmış olan camii, ibadete açık durumdadır. Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından olan Rüstem Paşa Camii, 16. yüzyılın da en kıymetli eserlerinden biridir. Sakarya merkeze de 15 km'lik mesafede olan bu camii, oldukça merkezi bir yerde olup 1.200 kişilik kapasiteye de sahiptir. 

Sapanca Vecihi Kapısı

 

Mimar Sinan tarafından yapıldığı ifade edilen ancak tarihine dair net bir bilgi bulunmayan Vecihi Kapısı, Sakarya'nın Sapanca ilçesinde bulunmaktadır. Tarihi ipek yolunun da yine bu kapının olduğu yerden geçtiği ifade edilmektedir.

Tüm bunların rivayetler arasında olmasının yanı sıra bu bölgede özellikle Osmanlı'ya dair birbirinden özel ve değerli tarihi eserler bulunmaktadır. Belli zamanlarda restorasyona uğrayan bu kapı, günümüzde sadece ana gövdesiyle ziyaretçilerini karşılamaktadır. İlk onarımı ise 1905 senesinde yapılmıştır.

Tarihi yapısıyla Sapanca gezilecek yerler arasında yer alan bu bölge, hafta sonu için de ziyaretçi kabul etmektedir.

 

Ormanya

 

Kartepe’nin Uzuntarla ve Eşme mahalleleri arasında Uzuntarla Mevkiinde kalan Kocaeli Doğal Yaşam Parkı 189 ha’lık ormanlık alan içerisinde yer almaktadır.

 • Kuş Gözlem Alanı

  Ziyaretçilerin doğayı yakından tanıma fırsatı bulabildikleri bu alanda, kızıl gerdan, sıvacı, ispinoz, ağaçkakan ve bir çok kuş türünü gözlemlemek ve fotoğraflamak mümkün hale geliyor.

 • Doğa Okulu

  7 ila 14 yaş grubu çocuk ve gençlerin aktif katılımlı yaparak yaşayarak öğrenme yöntemlerinin uygulandığı, doğayı keşfetmelerine olanak sunacak, üretici becerilerini destekleyecek bir eğitim modeli uygulanmaktadır.

 • Karavan ve Çadır Kamp Alanı

  24 araçlık karavan ve 100 çadırlık çadır kamp alanımız ile ziyaretçilerimize konaklama imkânı sunuyoruz.

 • Botanik Yolu

  Botanik Yolu’nda, coğrafyamızın zengin faunası ve bitki örtüsü sergilenecek. Ziyaretçiler şehrimizin zenginlikleriyle tanışacak.